Máme si schovat svůj názor?

27. listopadu 2020

Nedávno jsem byla konfrontována otázkou: „A ty neřekneš, co si myslíš?“  

Na chvilku se zamyslete, jak to máte vy. Častěji říkáte nebo neříkáte to, co si opravdu myslíte?

Někdy své názory říkáme nevyžádaně a nepatřičně. Jindy zase ani na přímou otázku neodpovíme. Zvažujeme, zda náš názor podpoří správné řešení nebo vyjasní komunikaci.  Ještě častěji přemýšlíme, co naše sdělení vyvolá za důsledky nejen pro nás.

Jaké jsou naše důvody mlčet?

 • Někdy si názor necháme pro sebe, protože si ho zatím tvoříme.
 • Někdy nevěříme, že nás druhý uslyší nebo nám porozumí.
 • Někdy druhý nás falešně osočí. Pak nechceme, aby náš názor zneužíval k boji za potvrzení svého (ne)spravedlivého nařčení.
 • Někdy názor říci nechceme, protože s tím druhým v našem životě nepočítáme.
 • Někdy se jen v dané situaci nevyznáme.
 • Někdy názor spolkneme, protože nevěříme, že si ho obhájíme.
 • Někdy máme strach, že se názor otočí proti nám a přinese ztráty a odsouzení.
 • Někdy víme nebo si to myslíme, že náš názor ostatní nezajímá.
 • Někdy jsme unaveni a šetříme energii.
 • Ale někdy mlčíme, protože se chráníme před případnou emoční reakcí druhého nebo před naší citovou bolestí a smutkem.
 • A někdy věříme, že mlčením druhé chráníme.

Někdy jsou  důvody k mlčení  správné a někdy neprospívají nikomu. Poznáváte se v některých? Ve kterých získáváte to nejlepší pro vás i pro ostatní? Ve kterých zůstáváte v souladu s vnitřní pravdou a autenticitou? Které naopak jsou nejprve podrobeny pečlivě cenzuře a kontrole? A které vycházejí z obav a ústupu?

Dovolme si do hloubky, klidně a laskavě prozkoumat vlastní vnitřní motivace a přístupy, které se za našimi důvody ukrývají. Mějme odvahu se zamyslet, podle jakého klíče komunikujeme. Vyjasněme si, co před sebou tajíme a před čím uhýbáme. Zda není komunikace omezována strachem a kdy je motivována láskou. Pak lépe rozpoznáme, kdy je statečné mlčet nebo se naopak sebe jednoznačně zastat.

Všimli jste si, že častěji uvažujeme o negativním poselství? Považujete láskyplné sdělení za stejně důležité? Jaký poměr máte mezi laskavými, neutrálními a vymezujícími sděleními?

S láskou věřím, že každý objev a krok, který nás dovede do většího souladu se sebou samým, způsobí, že budeme v komunikaci šťastnější a uvolněnější. Budeme také svobodněji přijímat reakce ostatních. Možná vyjasněním svého nastavení překvapíme nejen sebe. Jak? To záleží jen na nás.

Další články

Proč se spojovat?

Proč se spojovat?

Když se spojíme, máme sami sebe k dispozici a snáz se nám pak reaguje. Poznáváme, kdo jsme, jak chceme žít, jak se chceme rozhodovat, jaké máme priority. 💛  Další články a videa o spojování a uzemnění

Spojení do srdce

Spojení do srdce

Dnes vám představím jednoduchou techniku, jak se rychle zklidnit, vyznat se v situaci a poznat, jak chcete zareagovat. V každé chvíli můžete vědět, co je pro vás správné a co je v souladu s vámi.  Pojďme na to 💛  Další články a videa o spojování a...

Potlačení u vnímavých lidí

Potlačení u vnímavých lidí

Potlačujeme se, abychom byli přijímání a milováni. U vysoce vnímavých lidí je to větší komplikace, protože své velké dary obrací proti sobě. Podívejte se na dnešní video, možná se vám uleví 💛  Další články a videa o vnímání