O rodičích a dětech, dříve a dnes

28. května 2020

V předešlých generacích se děti rodily s nevyhnutelnou samozřejmostí. Často přicházely na svět neplánovány, málokdy byly bezvýhradně vítány a zřídkakdy oslavovány. Rodily se navzdory válkám, krizím či těžkým obdobím. Není divu, že mnoho rodičů nebylo na příchod potomka nijak připraveno.

Převzít odpovědnost za nový život pro ně často představovalo nutnost čelit nekonečnému proudu existenčních starostí. I rodičům, jež své potomky toužebně očekávali, se život nevyhnutelně obrátil vzhůru nohama. Většina by však neměnila. Mít vlastní děti a být rodičem pro ně byla úžasná zkušenost a odměna na celý život.

Dnešní děti jsou zpravidla plánovány a mnohdy vymodleny. Již při jejich očekávání a následně po jejich narození, se i tito rodiče cítí všelijak. A jsou chyceni ve své soukromé pasti pozitivního předjímání. Překvapí je pak silné smutky a úzkosti spojené s jejich dětmi. Užasle se sami sebe potichu ptají: „Jak je to možné? Proč se tolik obávám? Jsem tak sobecký?“

Znám obě strany. Jsem dcera, která rodiče svým příchodem zaskočila. Jsem též máma vytouženého, dnes již dospělého syna, která se léta bála, zda mateřství alespoň obstojně zvládne a zda bude svému dítěti přínosným rodičem.

Co máme dělat, když nás z rodičovství místo očekávaného štěstí, radosti a hrdosti, přepadne strach, smutek, chaos nebo cokoliv dalšího?

Buďme k sobě laskaví. Zklidněme se, uzemněme se, vnitřně se stabilizujme a zaměřme svou pozornost do srdce. Většina strachů dříve nebo později povolí. Postupně můžeme své obavy uznat a prozkoumat jejich skutečnou podstatu. A třeba zjistíme, že jsme jen zahlceni ze všeho toho zmatku, který do našeho života rodičovství přináší. Nebo se v nás ozývá hluboce zasunutá zkušenost s našimi rodiči, či předešlými generacemi. Třeba nám dojde, že jsme přehnaně zodpovědní a přecitlivělí. Nebo na sebe jen zbytečně nakládáme nerealistickou představu o dokonalém rodičovství.

Jakmile si dovolíme upřímně prožít všechny negativní pocity, které se s naší novou životní rolí pojí, začneme se opět cítit vnitřně svobodní. S láskou a důvěrou se pak můžeme podívat na nádherná stvoření, která nám přišla do života a dovolit si naplno prožít pocity lásky, štěstí a radosti. A můžeme se postupně uvolnit. Začneme důvěřovat sobě i našim dětem.

Prožívejme rodičovství s větší lehkostí a nadhledem. Vychutnávejme si společné radostné chvíle, jak jen to jde, nejen v den svátku našich dětí. Právě vzájemná láska je totiž ze všeho nejdůležitější.

Další články

Zrada ve vztazích

Zrada ve vztazích

„Ty jsi mě zradil/a! To je od tebe podlá zrada! Jsi odporný zrádce!“ Vyslechli jste si někdy tyto věty? Řekli jste je někdy někomu? Pošramocené vztahy jsou těmito silnými slovy často protknuty. Je to opravdu tak? Jsme zrazováni ostatními? Jsme zrádci? Asi každý člověk...

Jak chránit svou energii v každodenním životě?

Jak chránit svou energii v každodenním životě?

Nervozita, strach, vyčerpání - známe to všichni. Jdeme do neznámého prostředí a trochu se nám klepou kolena. Každý den pracujeme v toxickém kolektivu nebo ve velmi stresovém oboru. Často máme složité rodinné vztahy, které nás vyčerpávají, případně nás zmáhá pobyt...

Jak se naučit energetické uzemňování?

Jak se naučit energetické uzemňování?

Stát nohama pevně na Zemi a cítit se chráněna před všemi i před celým světem? Právě to byl můj prvořadý osobní cíl! Vyzkoušela jsem všechno možné. Od metody „dělám jakoby nic“, přes různé typy ochran včetně nošení barevného oblečení či amuletů až po představy a...